Typy přepravníků na koně

 

Obecně o přepravnících:

Ifor Williams se řadí mezi největší světové producenty přepravníků do 3,5 tuny. Přepravníky na koně jsou svým robustním, ale přesto stylovým provedením a prosvětleným interiérem oblíbenou volbou jezdců už mnoho let. Mezi farmáři po celé Evropě jsou naopak populární přepravníky na hospodářská zvířata. Další přepravníky nabízené firmou Ifor Williams mají široké spektrum využití např. ve stavebnictví, zemědělství či v přepravě zemědělských strojů a vozidel. Vynikají svou praktičností a dlouholetou životností.

Novinka na trhu

 HBX

hbx-silver

Přepravníky HBX v sobě snoubí moderní design a kvalitu, která se stala pro Ifor Williams tradicí.

Standardně u tohoto modelu najdeme prvky zajišťující pohodlnou a bezpečnou jízdu, jako jsou listová pera, hliníková podlaha, ocelové konstrukce, nebo možnost volby mezi vestavěnou sedlovnou a přední rampou.

Novinkou je možnost otevírání zadní rampy do strany ve standardu, důmyslný systém větrání, otevírání předních křídel na obou stranách, širší nabídka příslušenství.

Příslušenství: polstrování po stěnách, polstrované vzpěry, samozdvižné kolečko na oji, možnost připevnění přístřešku, vnitřní LED osvětlení

Rozměry

HBX rozměry

Tradičně vyráběné přepravníky HB

Přepravníky na 1 – 2 koně: HB 403, HB 506, HB 511

Přepravníky na koně se dováží nejčastěji ve dvou provedeních: HB 506 pro přepravu dvou lehčích koní a HB 511 pro těžší a větší koně. Oba modely mají stejný design. Liší se šířkou, délkou a hmotností.  Nosnost je stejná. Standardně se dováží s přední rampou na pravé straně, mřížkou mezi hlavami, předním oknem, kterým je dobře vidět na koně za jízdy. Zadní rampu je možné objednat v provedení, aby se otevírala i jako dvoukřídlové dveře. Všechny otevíratelné části jsou zamykatelné.

K dostání jsou i vleky pro jednoho koně, případně klisny s hříbětem, který je označen HB 403. Tento model není vybaven předním oknem ani přepážkou s mřížkou mezi hlavami.

Ceny přepravníků HB 506 se pohybují od 180 tisíc vč. DPH a u HB 511 od 196 tisíc vč. DPH. Více info na Ceny.

Přepravníky na 2 a více koní: HB 610, HB 510XL

Další dva typy slouží k přepravě dvou a více koní: HB 610 k přepravě dvou velmi těžkých koní, tří velkých koní, čtyř huculů a až 5 poníků. Pro přepravu zvláště těžkých koní do celkové váhy až 2100 kg, ale i pro přepravu menších koní a až čtyř poníků slouží přepravník HB 510XL, který není vybaven přední rampou. U obou typů je vnitřní výška 2,30 m a jsou použity jiné pneumatiky.

Koně stojí šikmo ke směru jízdy (pokud není přepravník vybaven střední podélnou příčkou).

Eventa

Od roku 2014 byl na trh uveden nový přepravník – EVENTA, který kombinuje vlek na koně a obytný přívěs. V tomto vleku je možné přepravovat až 3 koně. Vyrábí se ve 2 velikostech a dvou úrovních výbavy obytného prostoru.

Eventa Brochure Thumb Eventa katalog_eng

 

Specifikace a standardní vybavení:

 • Hliníková podlaha: Každý přepravník koní je vybaven hliníkovou podlahu, díky které Váš kůň nemůže ani po letech za jízdy propadnout. Podlaha je kryta velmi silnou gumou vážící kolemo 70 kg. Koním nekloužou nohy a guma tlumí nárazy přenášené za jízdy na vlek. Nedoporučujeme ji pokrývat před jízdou slámou ani pilinami, které za jízdy práší. To však neplatí v zimě, kdy se podlaha potí.
 • Brzdový systém: Výrobce používá brzdový systém Knott – německý patent. Jde o nájezdovou brzdu, která umožňuje okamžité couvání po předchozím zastavení. Součástí tohoto systému je i ruční brzda a zamykatelná hlavice.
 • Pérování: Půleliptická listová pera zajišťují měkké pérování a velkou boční tuhost. Zaručují dobré jízdní vlastnosti zejména v zatáčkách a při otáčení namístě.
 • Vnitřní přepážky: Celý interiér vleku jde velice snadno vymontovat a přepravník použít k jiným účelům. Zejména u typů s dvoukřídlovými dveřmi vzadu je možné snadno naložit náklad např. vysokozdvižným vozíkem, neboť můžete zajet až těsně k ložné ploše. Přepravníky dále umožňují úpravu interiéru pro přepravu koní, kteří si za jízdy lehají, nebo mají jiné problémy (tuto problematiku na požádání podrobněji vysvětlíme).
 • Přepravníky na koně HB 506 a HB 511 jsou vybaveny kovovou nerezovou mříží mezi hlavami koní. Koně se nemohou během převozu pokousat. Vpředu jsou vybaveny třemi okny. U vleku HB 403 na jednoho koně jsou pouze dvě okna a mřížka se nedodává.
 • Přední rampa: Všechny mnou dovážené přepravníky (mimo HB 510XL, Hb 506 a 511 s vestavěnou sedlovnou) mají přední rampu a koně mohou vystupovat předem, což je veliká přednost v případě, že kůň nechce, neumí couvat, nebo je po dlouhé, mnohahodinové cestě unaven. Touto rampou také nakládáte a vykládáte box na sedla. Rampy, dveře i horní křídla jsou zamykatelné.
 • Vestavěná sedlovna: Pro westernové jezdce začal výrobce vyrábět vleky s vestavěnou sedlovnou, protože westernová sedla se do boxu na sedla nevejdou. Tuto variantu nelze z technických důvodů vybavit přední rampou.
 • Větrání: Větrání v přepravnících je dokonalé. V případě, že jste na závodech a je veliké horko, nebo špatné počasí a prší, můžete otevřít přední i zadní části přepravníku. Váš kůň bude jako pod deštníkem či slunečníkem. Okolo proudí dostatek vzduchu a koni nebude horko ani nezmokne. Součástí standardního vybavení jsou posuvná boční okna s mříží před bočními okny zevnitř, která zabrání pokousání kolíčků k uzavírání oken. V základním provedení se též dodávají okénka ve střeše.
 • Uzamykatelné rezervní kolo
 • Zadní horní brzdové světlo v úrovni střechy

Volitelné příslušenství:

 • Barevné provedení vleků: na bocích modrá, stříbrná metalíza, červená, grafitová, nebo černá. Střecha a deflektor jsou vždy bílé.

 

 • Zadní rampa/ dvoukřídlové dveře: Přepravníky HB 506 a HB 511 jsou vzadu vybaveny  buď rampou a dvoukřídlovými dveřmi, které lze sklápět, či otevírat do stran. Nebo jenom rampou, kterou jde pouze sklápět dozadu dolů
 • Box na sedla: Výhodou vyjímatelného boxu je, že když jste na závodech či na soustředění a koně máte ustájeného v boxu, necháte si box na sedla i s obsahem poblíž vašeho koně. Nemusíte co chvíli běhat pro do přepravníku, v němž je trvale zabudovaná sedlovna. Box můžete uzamykat . Box je možno zakoupit samostatně a používat například v kamionech.
 • Panik system
 • Litá kola
 • Uzamykatelné šrouby zabraňující krádeži litých kol a kódovaný klíč
 • Poklice na ocelové plechové ráfky
 • Zadní nohy souží k odpojení vleku od tažného vozidla, když jsou koně uvnitř. Přepravníky HB 510XL a HB 610 jimi nelze vybavit.
 • Klíny k zakládání kol
 • Klín pro výměnu kola při defektu
 • Zástěrky za zadními koly
 • Lékárnička pro lidi i koně
 • Kamera ve vleku
 • Plachta na zakrývání vleku
 • Prsní vzpěra přes celý vlek

Nadstandardní výbava pro vleky na více koní:

 • Střední příčka pro modely HB 510XL a HB 610, kde koně stojí podél ve směru jízdy (jako u HB 511, HB 506) se objednává jako zvláštní výbava (vhodné pro zvlášť těžké koně u typu HB 510 XL:  s max. váhou jednoho koně 1050 kg a celkovou max. váhou  2100 kg.  U typu HB 610 s max. váhou jednoho koně 925 kg a celkovou max. váhou 1850 kg).
 • Přepravníky HB 510XL a HB 610 jsou v základním provedení dodávány bez teleskopických příček. Příčky je nutné objednat samostatně. Teleskopické příčky se dodávají s mřížkou mezi hlavami, nebo bez ní. Počet příček = počet přepravovaných koní + 1 (první, nebo poslední). S narůstajícím množstvím přepážek roste i pohotovostní hmotnost vleku.
Tab 1

Počet přepážek do vleku na více koní

 

 • Přepravník HB 510XL je dodáván ve dvou provedeních zadní rampy: typ HB 510XL Basic s rampou vzadu a typ HB 510XL Basic Van Door s rampou a dvoukřídlovými dveřmi vzadu (R/2kř.dv.).
 • U všech typů HB 510XL jsou po stranách posuvná okénka v počtu 6 kusů. Tento model není vybaven přední rampou pro vystupování koní. Na okénka je možné objednat za příplatek rám, který zabrání koním v okusování kolíčků k posouvání oken.
 • U všech typů HB 610 se po stranách nachází 5 posuvných okének. Tento model je vybaven přední rampou pro vystupování koní a případné nakládání boxu na sedla a výstroj. Deflektor, umožňující ukládání výstroje, nebo krmiva apod. je ve standardní výbavě. Na okénka lze objednat za příplatek rám proti poškození (okusování) kolíků zavírání oken.

 

 

Míry a váhy

Tab 2.

Výbava vleku na koně

 

Tab 3

Míry a váhy